NAV sajtóközlemény, folyamatosan frissülő aktualitások

2025. július 14., hétfő 12:35

Bevált a könnyítés az alkalmazottjukat be nem jelentő vállalkozásoknál

Alig néhány nappal a könnyítés hatályba lépése után egy borsodi vállalkozás már élt is a lehetőséggel, és kérvényezte a NAV-tól, hogy lekerülhessen az alkalmazottjukat bejelentés nélkül foglalkoztatók listájáról. A hivatal az ügyet soron kívül elbírálta, cég pedig – köszönhetően a gyors döntésnek és a lerótt közzétételi bírságnak – mentesülhet a listával járó súlyos szankciók alól, például újra zöld utat kaphat a költségvetési pályázatokon.

2025. július 11., péntek 13:01

A korlátolt felelősség nem játék

Pert nyert a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egy jelentős adótartozást görgető, játékautomatákat üzemeltető vállalkozással szemben. A Kúria precedensértékű ítélete korlátlanná nyilvánította a társaság tulajdonosának korlátozott tagi felelősségét, és közel 74 millió forint kártérítés fizetésére kötelezte.

 

2025. július 09., szerda 10:06

Hatszázezer forintos éves bevételig adómentes lehet a saját termelésű gyümölcs árusítása

Hatszázezer forintos éves bevételig adómentes lehet a saját termelésű zöldség-, gyümölcs árusítása, de ha valaki üzletszerűen értékesíti terményeit, akkor azt őstermelőként vagy egyéni vállalkozóként érdemes végeznie. A mezőgazdasági őstermelők kifejezetten kedvező adózási lehetőségek közül választhatnak, például a mezőgazdasági őstermelő 1 744 800 forintot meg nem haladó bevétele adómentes. Ezzel szemben az, aki feketén, üzletszerűen, adószám nélkül árusít, súlyos szankciókra számíthat.

2025. július 03., csütörtök 09:24

A NAV-Mobilban már nyomon követhetők az egyszerűsített foglalkoztatás adatai

A NAV-Mobilban egyszerűen nyomon követhetők az egyszerűsített foglalkoztatás adatai. Az adóhivatal legújabb fejlesztése segít a munkáltatóknak és a munkavállalóknak egyaránt. A NAV mobil-alkalmazásában ugyanis néhány kattintással ellenőrizhető, hogy az éves keretként meghatározott 120 napból hány nap telt el.

2025. június 30., hétfő 10:25

Ma éjfélig még kérhető a részletfizetés a gépjárműadóra

Aki elmulasztotta megfizetni a gépjárműadót, még június 30-ig kérheti az automatikus öt havi pótlékmentes részletfizetést. A határidő jogvesztő, az utána érkezett kérelmek nem teljesíthetők. A kedvezmény pár perc alatt igényelhető, legegyszerűbben a NAV-Mobil alkalmazásban.

Eddig 36 ezren éltek az automatikus pótlékmentes részletfizetés lehetőségével, ebből 30 ezren a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilalkalmazásában, a NAV-Mobilban. A hivatal mobilappjában benyújtott kérelmeket automatikusan – emberi közbeavatkozás nélkül – bírálja el a NAV, így az alkalmazásban percek alatt megjelennek az engedélyezett részletfizetés adatai. A döntést tartalmazó határozatot jellemzően még aznap kézbesíti a NAV az ügyfél tárhelyére. A NAV-Mobil – push üzenetben – figyelmeztet a részletfizetés előtti napon, hogy másnap esedékes a fizetés, amit legkönnyebben szintén az adóhivatal applikációjában lehet rendezni.  A részletfizetést magánszemélyek és egyéni vállalkozók vehetik igénybe, a likviditási problémával küzdő gazdálkodók fizetési könnyítést kérhetnek.

A NAV-Mobil a Google Play és App Store alkalmazásáruházakból tölthető le, és azon túl, hogy itt lehet a legegyszerűbben megfizetni a gépjárműadót, illetve ha szükséges, kérni az öthavi automatikusan járó részletfizetést, ellenőrizhető az adószámla, lekérdezhetők a foglalkoztatási adatok, és sok más hasznos információ, kalkulátor, adatbázis is elérhető.

Bár az automatikus, pótlékmentes részletfizetési kérelmet a legegyszerűbb a NAV-Mobilban igényelni, de be lehet nyújtani elektronikusan vagy papíralapon is.  Elektronikusan a FAM01 űrlapon vagy az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás használatával az AUTRESZ űrlapon lehet beküldeni. A papíralapú kérelmet levélben, vagy formanyomtatványon is el lehet juttatni a NAV-hoz.

A gépjárműadó átutalással is befizethető a 10032000-01079160 számú, NAV Belföldi gépjárműadó bevételi számlára. Ilyenkor az adószámot vagy az adóazonosító jelet kell feltüntetni a közlemény rovatban, nem a rendszámot!

A kérelem benyújtható még az AUTRESZ-nyomtatványon is, ennek részletei a 30.2. számú információs füzetben olvashatók.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága

2025. június 27., péntek 10:29

Technikai erősítést kaptak a NAV drónjai

Ismét egy vezető dohányipari szereplővel működik együtt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a dohánytermékek illegális behozatalának és kereskedelmének még hatékonyabb visszaszorítása érdekében. A BAT Hungary a korábbi dróntechnológiai támogatását kiegészítőkkel bővítette, illetve új fordítógépeket vehettek át a NAV bűnügyi és rendészeti szakterületének munkatársai a vállalat képviselőitől.

2025. június 26., csütörtök 14:54

Dohány, alkohol, készpénz – az utazási szabályok megismerésében segít a NAV

Nyaralás előtt fontos tájékozódni arról, hogy mi lehet az útipoggyászban. Ebben segít most a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), amelynek honlapján elérhető az utasforgalomra vonatkozó összes lényeges tudnivaló. Mindez termékkörökre bontva közérthetően és egyszerűen.

2025. június 24., kedd 12:56

Változás július 1-től: évente 120 napot lehet alkalmi és idénymunkában dolgozni

Havonta átlagosan 300 ezren dolgoznak egyszerűsített foglalkoztatással, őket és munkáltatóikat is érinti a július 1-jei változás. Ettől az időponttól senki nem dolgozhat többet évente 120 napnál idénymunkában és alkalmi munkában. Érdemes felkészülni a változásra, még akkor is, ha idén nem kell arányosítani, vagyis a teljes évre járó kerettel, a 120 nappal lehet számolni a július 1. és december 31. közötti időszakban.

A jelenlegi szabályok szerint az azonos felek (ugyanazon munkáltató és a munkavállaló) között idénymunka és alkalmi munka együttes időtartama egy naptári évben nem haladhatja meg a 120 napot. Ezzel szemben a második félévtől, ha a munkavállaló idénymunkára vagy alkalmi munkára létesít több alkalommal munkaviszonyt, akkor a munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben legfeljebb 120 nap lehet. Eddig tehát akár az egész évet végigdolgozhatta egy munkavállaló ezekben a foglalkoztatási formákban, csak négyhavonta más-más munkáltatónál. Mostantól azonban csakis az számít, hogy a munkavállaló hány napot dolgozott egyszerűsített foglalkoztatásban, munkanapjai – tekintet nélkül a munkáltatóra – összeadódnak. A változás a filmipari statisztaként történő munkavégzésre - mint az alkalmi munka egyik válfajára - is vonatkozik.

Lényeges, hogy a júliusi változás mellett az alkalmi munkára vonatkozó időbeli korlátozás fennmarad: ugyanazon munkáltató és a munkavállaló között összesen legfeljebb 5 egymást követő napig, egy hónapon belül összesen legfeljebb 15 napig, egy éven belül pedig összesen 90 napig létesíthető határozott időre szóló munkaviszony. Továbbá 2025-ben érvényben marad, hogy idénymunka esetén azonos felek között az évi 120 napot nem haladhatja meg a munkanapok száma.

A 120 napos időkorlátot 2025-re július 1-jétől kell számolni, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felhasználóbarát online lekérdezőfelületet fejleszt a NAV-Mobil alkalmazásban, amelyben nyomon követhetők a ledolgozott, illetve még ledolgozható napok a munkavállalók és a foglalkoztatók számára. A foglalkoztatás bejelentésére javasoljuk az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás (ONYA) használatát, ami automatikusan vizsgálja majd a foglalkoztathatóság feltételeit a kitöltéskor.

A NAV segít a felkészülésben, a tájékoztatás mellett a témával kapcsolatosan felmerülő kérdésekre is megtalálhatóak a válaszok a NAV honlapján.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága

2025. június 23., hétfő 12:23

Szeptember közepétől tisztulnak az online számlarendszer adatai

Az online számlaadatok pontossága révén az adategyeztetési eljárás vagy akár egy ellenőrzés is kiküszöbölhető, de a vállalkozások is nyernek vele, hiszen még többeket segíthet a NAV eÁFA szolgáltatása. A számlaadatok további tisztítása érdekében bizonyos hibatípusokkal szemben szeptember 15-től szigorúbban lép fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A korábbi évek tapasztalata az, hogy a vállalkozások, ha teljesül az adatszolgáltatás, függetlenül attól mennyi figyelemfelhívó, úgynevezett warning hibajelzést is küld vissza a rendszer, nem foglalkoznak vele, nem javítják számlakiállítási folyamatukat, adatszolgáltatási rendszerüket.

Tavaly 52 millió figyelmeztetést, warningot küldött a hivatal, ebből a számlaadatok tisztítása miatt a NAV tervei szerint 12 milliót érintene a szigorúbb elbírálás. Ezek ősztől úgynevezett error üzenetet kapnak, így a számlaadat-szolgáltatást az adóhivatali rendszer nem fogja beengedni, ami a gyakorlatban olyan, mintha nem is érkezett volna arról a számláról adatszolgáltatás a NAV-hoz.

A NAV már tavasszal, 2025. március 26-án publikálta az Online Számla rendszer validációinak tervezett változásait. Az adóhivatal összesen 21 validáció szigorításában kérte ki az adózók, szoftverfejlesztők véleményét, javaslatait, amelyeket a változtatás során figyelembe fog venni.

Az egyeztetések során nemcsak az derült ki, hogy egy-egy validációnak a módosítása akár jelentős számlázószoftver működés változással is járhat, hanem az is, hogy a vállalkozásoknak az átálláshoz időre és tesztelésre is szükségük van. A NAV ezért 2025. szeptember 1-jétől szeptember 15-ig tesztelési lehetőséget biztosít, és először az Online Számla tesztkörnyezetébe telepíti a megváltozott validációs szabályokat.

A validációs szabályok átalakítása nem csupán a NAV, hanem az Online Számla rendszert aktívan használó adózók érdeke is. Az adatminőségi problémák ugyanis azon adózókat, könyvelőket is érinti, akik az Online Számla rendszert használják a számlafeldolgozásuk automatizációjára, vagy az áfaanalitikájuk validációjára.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága


2025. június 20., péntek 12:03

Már ma hatályba lépett néhány fontosabb adóváltozás

Mától kedvezőbbé válik a részletfizetés. Az automatikus pótlékmentes részletfizetés összeghatára megduplázódott, már kétmillió forintos adótartozásig is kérhető. A Magyar Közlönyben 2025. június 19-én megjelent az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló törvény, amelynek ma számos szabálya lépett hatályba.

Mától kétmillió forint adótartozásig kérhető egyszerűbben a részletfizetés a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV), ehhez mindössze egy kérelmet kell benyújtani. A lehetőséggel a nem természetes személyek (például a cégek), a magánszemélyek, az egyéni vállalkozók és az áfafizetésre kötelezettek évente egy alkalommal élhetnek. A NAV a kérelem alapján évente egyszer automatikusan engedélyezi a magánszemélyeknek, az egyéni vállalkozóknak és az áfafizetésre kötelezetteknek maximum 12 hónapra, a nem természetes személyeknek (például cégeknek) maximum 6 hónapra a pótlékmentes részletfizetést. Ez a legnépszerűbb fizetési kedvezmény a NAV-nál, tavaly ugyanis több mint 130 ezer természetes személy kérte az automatikus részletet.

A változások miatt még inkább megéri a cégeknek törekedni a megbízható adózói státuszra. Az automatikus fizetési könnyítést ugyanis a megbízható cégek – az eddigi 3 millió forint helyett – mától már 5 millió forintig kérhetik. A NAV évente egyszer engedélyezi részükre automatikusan a legfeljebb 12 havi pótlékmentes részletfizetést.  

Sokakat érint az a változás, hogy július 1-től még nem kell adatot szolgáltatni a kézi nyugtákról. A mintegy 270 ezer érintett vállalkozásnak 2026. szeptember 1-ig lesz ideje felkészülni; a kötelező nyugtaadat-szolgáltatásra történő átállás zökkenőmentes biztosításában a NAV is segít, de kétségtelen, hogy a legnagyobb könnyebbséget az érintetteknek az e-pénztárgépek jelentik majd. Az általános és kötelező nyugtaadat-szolgáltatás nagy előrelépést hoz majd a gazdaságfehérítésben, hiszen így gyakorlatilag a vállalkozások teljes bevételére rálát a NAV.

Valós idejű adat jelenleg minden számláról, az online pénztárgépekből és az étel-, italautomatákról érkezik az adóhivatalhoz, ez jövő ősztől kibővül, és a papírnyugták adatai is befutnak a kockázatelemzőkhöz. Az újfajta adatszolgáltatásra 2026. szeptember 1-ig még van idő felkészülni. Kétségtelen, hogy a nyugtaadat-szolgáltatást a legkönnyebben majd e-pénztárgéppel lehet teljesíteni, de nemcsak ezért érdemes megfontolni a papíralapú nyugtáról való áttérést az e-pénztárgépre, hanem mellette szól az egyszerűbb bizonylatolás, a vásárlók kényelme, valamint az e-kasszák révén elérhető költség- és adminisztrációcsökkenés. Idén júliustól lehet e-pénztárgéppel nyugtát kiállítani, használatuk 2026. szeptember 1-ig önkéntes.

Már mától alkalmazható az a kedvező szabály, amely szerint a felsőoktatási intézménnyel, a Magyar Tudományos Akadémiával és egyes más kutatóhelyekkel közösen végzett kutatás-fejlesztési tevékenység közvetlen költségére vonatkozó társasági adóalap-kedvezmény 50 millió forintos korlátja 150 millió forintra emelkedik. 

Kedvezőbbé és rugalmasabbá vált a kizárólag bérfőzést végző adóraktárak szabályozása, hiszen a bérfőzető által előállíttatott, de át nem vett párlat után nem kell abban az esetben adót fizetni, ha a későbbi átvétel sem valószínűsíthető, valamint megszűnik a felelős üzemvezető kijelölési kötelezettsége.

Tegnapig csak az 50 százalékos bortartalmú, palackozott fröccs után nem kellett jövedéki adót fizetni, mától a 20–50 százalékosra is érvényes a kedvezmény, amely egyszerűsített adóraktárban is előállítható.

Nemcsak az átláthatóságot, hanem az önkéntes jogkövetési hajlandóságot is növelheti az a változás, amely szerint 15 nap helyett 7 nap alatt kell adatot szolgáltatni pénzintézeteknek a pénzforgalmi számlákról. A gyorsabban beérkező adatok növelik a NAV ellenőrzési, végrehajtási, valamint pénzkövetelés-biztosítási eljárásainak hatékonyságát.

A mától induló adóellenőrzésekre már érvényes az új határidő-számítási szabály. A szigorú, maximum 365 napos, illetve megbízható adózóknál 180 napos ellenőrzési határidő bizonyos speciális ügyletekben egyszer legfeljebb 540 napra meghosszabítható. Megbízható adózókra itt is érvényesek a kedvező szabályok, esetükben ugyanis a hosszabbítás felső határa 365 nap. Lényeges garanciális szabály viszont, hogy az ellenőrzési határidőt csak akkor lehet meghosszabbítani, ha a számlázási láncolat felgöngyölítéséhez több adózó ellenőrzése szükséges. A változás hatékony eszköz lehet az áfacsalókkal szemben, akik hosszú, bonyolult, külföldi cégeket is közbeiktató láncolaton keresztül számláztak.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága