NAV sajtóközlemény, folyamatosan frissülő aktualitások

Brutális majális
Több mint 24 milliárd forint értékű illegális füstölnivalóra tették rá a kezüket a pénzügyőrök május elején a NAV történetének legeredményesebb akciósorozatában. A 41 helyszínen, összehangoltan végzett rajtaütés során 156 tonna dohányt, több mint 1 millió doboz, forgalomra kész hamis cigarettát, cigarettagyártó gépsorokat és 2000 raklapnál is több alapanyagot foglalt le a hatóság.
Minden idők legjelentősebb hazai jövedéki bűncselekményét leplezték le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyomozói több hónapos felderítő munkát követően. Az akció során teherautószám találtak törvénytelen dohányterméket, gyártáshoz szükséges gépeket, alapanyagokat, és egy külföldi bűnszervezet több tagját is elfogták a pénzügyőrök.
A NAV három nyomozó szerve egyesítette kapacitását a grandiózus műveletben: a Bűnügyi Főigazgatóság Központi Nyomozó Főosztályán, illetve az Észak- alföldi-, valamint az Észak-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságokon indultak korábban büntetőeljárások az illegális cigarettagyártás, valamint adózás alól elvont dohánytermékek kereskedelmének felderítése céljából.
Az eljárások során kiderült, hogy a szálak egy konspiráltan működő, főként moldáv–román állampolgárokból álló szervezett elkövetői csoportnál futottak össze. A gyanúsítottak a nyomozás adatai szerint külföldről szerezték be a dohányt, az alapanyagokat és a cigarettagyártó gépsorokat. A hamis cigarettát illegális üzemekben állították elő, ahol ukrán munkásokkal dolgoztattak. A hamisítók a szállítások során külföldi rendszámú, körülbelül félszáz tehergépkocsi-szerelvényt használtak, a járműszerelvényeket trükkös, pörgethető rendszámtáblákkal vagy hamis rendszámokkal szerelték fel, amelyeket naponta akár többször is lecserélték. A rakott kamionok jellemzően éjszaka mozogtak, azokat úgynevezett előfutó (figyelő) autók vezették fel, hogy az esetleges közúti ellenőrzésekről, a hatósági jelenlétről értesíthessék a teherflottát.
Az illegális tevékenységre: előkészítésre, gyártásra, csomagolásra használt ingatlanokat és azok környékét kamerákkal figyelték, az egyik épületben speciális kamera-vezérlőhelyiséget is kialakítottak, ahonnan több monitoron kontrollálták az idegenek mozgását. Kommunikációjukat titkosított csatornákon keresztül bonyolították, mobil wifi routereken keresztül. Modern, haditechnikai eszközöknek minősülő, rádiójel-zavaró és -detektáló készülékeket használtak, amelyek birtokban tartása önmagában is bűncselekmény – ezekkel az eszközökkel egyértelműen a nyomozó hatóság technikai berendezéseit figyelték, illetve blokkolták.
Az összehangolt bűnügyi akciósorozatban, az ország hat megyéjében, összesen 316 nyomozó, járőr és a MERKUR bevetési egység működött közre. Kiderült, hogy egy székesfehérvári helyszínen az elkövetők egy ipari méretű illegális cigarettagyár termelőkapacitásának áthelyezését megkezdték, a nyomozók ekkor döntöttek az akció megindításáról. Az akció idején a gyárban hárman voltak, akiket a helyszínen elfogtak.
A kutatások során lefoglaltak három komplett cigarettagyártó gépsort, két további gépsorrészt, egy dohánygőzölésre, fermentálásra, feldolgozásra használatos berendezést, továbbá a gyártáshoz szükséges további eszközöket, dohányszárító gépeket, szállítószalagokat, ipari generátorokat, targoncákat, a gyártási selejt elégetésére szolgáló kazánt.
Az elkövetők kétségtelenül nagypályások voltak, hatalmas mennyiségű jövedéki termékkel és alapanyagokkal rendelkeztek.
A nyomozók lefoglaltak:
- 156 tonna dohányt (11 kamionszállítmány), amely 13 millió doboz cigaretta legyártáshoz elegendő. A dohány kereskedelmi forgalmi értéke 21,8 milliárd forint;
- 1 millió doboz hamisított cigarettát, amely piaci értéke 2,5 milliárd forint;
- 48,5 millió üres cigarettásdobozt (2024-ben összesen 6 millió doboz cigarettát foglalt le a NAV).
E mennyiség forgalomba kerülése esetén 81 milliárd forint jövedékiadó- és áfakiesést okozott volna a költségvetésnek. A lefoglalt jövedéki termékek (dohány és cigaretta) jövedékiadó- és áfavonzata összesen 10,8 milliárd forint.
Az eljárás során egy magyar és öt moldáv–román kettős állampolgárt hallgattak ki gyanúsítottként, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt. A NAV nyomozó hatósága a 6 főt őrizetbe vette, kezdeményezte letartóztatásukat a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Főügyészségen, majd a bíróság mindannyiuk esetében elrendelte azt. Egy főt elfogatóparancs alapján még keresnek. Több gyanúsított az eljárás során az együttműködést, illetve az iratok aláírását megtagadta. Egyikük támadólag lépett fel az eljáró nyomozóval szemben, ellene hivatalos személy elleni erőszak miatt feljelentést tettek.
A nagyszabású akciójával a NAV egyértelműen és határozottan hadat üzent az illegális cigarettagyártással és -kereskedelemmel foglalkozó bűnszervezeteknek.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Ma éjfélig nyújtható be az szja-bevallás: fontos tudnivalók az utolsó napra
Május 20. a személyijövedelemadó-bevallás határideje. Aki eddig nem nézte meg, és nem fogadta el a NAV által készített bevallási tervezetét, annak a határidő lejártával a tervezete automatikusan bevallássá válik. Ez nem vonatkozik az áfás magánszemélyekre, az őstermelőkre és az egyéni vállalkozókra, nekik a bevallás benyújtása nélkül nem lesz érvényes bevallásuk.
Rajtuk kívül okvetlenül érdemes átnézniük és kiegészíteniük a bevallást azoknak is:
· akik tavaly év közben adóelőlegükből nem érvényesítették a nekik járó kedvezményt, és most a bevallásban szeretnék megtenni,
· akiknek fizetendő adójuk van, hiszen az adó befizetési határideje is május 20., ezután az összeg pótlékolódik, ráadásul az 1+1%-os rendelkezés tartozás fennállása esetén nem lesz érvényes, illetve
· akiknek visszaigényelhető adójuk van, mivel május 20-ig egyszerűen, a bevallásban kérhető a kiutalás, csak arról kell dönteni, hogy postán vagy bankszámlára kéri a visszajáró összeget.
Azért is érdemes átnézni a tervezetet, hogy ellenőrizzük, az minden 2024-ben megszerzett jövedelmet tartalmaz-e. A leggyakoribb jövedelemtípusok, melyekről a hivatalnak nincs teljes körű információja, az a lakáskiadásból és az ingatlaneladásból származó jövedelem. A kitöltésben segít a NAV népszerű fejlesztése – az egyszerűen használható, közérthető – kérdés-felelet mód. Az érintetteknek elegendő néhány egyszerű kérdésre válaszolni, és a program automatikusan kitölti a vonatkozó részeket a bevallásban.
Aki elektronikusan intézi bevallását, az eSZJA-felületen éjfélig beküldheti, aki pedig papíron, annak ma postára kell adnia. Tehát a május 20. a postára adás, nem a beérkezés határideje. Papíralapú bevallásnál az aláírás is elengedhetetlen, enélkül a bevallás érvénytelen lesz!
Aki fel szeretné ajánlani adója 1+1 százalékát, az a civil szervezetnek szánt nyilatkozatát mindenképp küldje be, az egyházit elegendő akkor kitölteni, ha nincs korábban tett érvényes nyilatkozata, vagy változtatni szeretne rajta. A vallási közösség vagy a Nemzeti Tehetség Program számára szóló nyilatkozatot ugyanis a NAV mindaddig automatikusan figyelembe veszi, amíg nem jelöl meg másik kedvezményezettet, vagy nyilatkozatát nem vonja vissza.
A NAV központi ügyfélszolgálatai 2025. május 20-án hosszított nyitvatartással, reggel 8 óra 30 perctől 18 óráig várják az ügyfeleket. Ma még a NAV Infóvonala, a 1819 (külföldről +36 (1) 461-1819) is hosszabban, 8 óra 30 perctől egészen 20 óráig fogadja az általános tájékoztatást kérő telefonokat.
A tervezet módosítása és beküldése online, az eSZJA-ban a legegyszerűbb, ehhez DÁP- vagy Ügyfélkapu+-regisztrációra van szükség, ami online szintén intézhető.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága
Már csak egy nap van hátra!
Május 20-ig lehet átnézni, elfogadni, módosítani és kiegészíteni a NAV által készített szja-bevallási tervezetet, és rendelkezni az adó 1+1 százalékáról. Aki nem módosít a tervezetén, annak – az őstermelőket, az áfás magánszemélyeket és az egyéni vállalkozókat kivéve – a kiajánlott tervezete lesz az érvényes bevallása.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szakemberei hosszított nyilvántartással segítenek. Hétfőn és kedden a NAV központi ügyfélszolgálatai reggel 8 óra 30 perctől egészen 18 óráig várják az ügyfeleket. A NAV Infóvonala, a 1819, amely ingyenes hívható, szintén tovább fogadja az szja-bevallással kapcsolatos kérdéseket: május 19-én és 20-án 8 óra 30 perctől egészen 20 óráig.
A NAV eSZJA-felülete az elmúlt hét egyik leglátogatott honlapja volt, naponta átlagosan több mint 100 ezren nézték meg a tervezetüket. A személyes ügyintézések száma is jelentősen megnőtt a korábbi évekhez képest, eddig ugyanis már egymillióan keresték fel a hivatal ügyfélszolgálatait.
Idén több mint 73 ezren kérték szja-tervezetük postázását. Az érintetteknek érdemes átnézni a papíralapú tervezeteket, illetve elolvasni a tájékoztatót, amiben minden fontos tudnivaló megtalálható. Akinek visszajár a befizetett adóból, vagy fizetnie kell a bevalláskor, de részletfizetést kérne, annak a bevallási tervezethez mellékelt személyre szabott kiegészítő nyilatkozatát kell kitölteni és visszaküldeni május 20-ig.
Az szja befizetésekor az adóazonosító jelet vagy adószámot az átutalás vagy csekk „közlemény” rovatában mindig fel kell tüntetni. E nélkül a NAV a befizetett összeget csak késve tudja a befizetőhöz kapcsolni. Aki papíron küldi be a bevallását, ne felejtse el aláírni.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága
Egyéni vállalkozók, áfás magánszemélyek, őstermelők figyelem! Ki kell egészíteni az szja-tervezetet!
Már kevesebb mint egy hét van hátra. Május 20-a a határidő az egyéni vállalkozók, a mezőgazdasági őstermelők és az áfafizetésre kötelezett magánszemélyek szja-bevallásának is. Bevallásukat teljesíthetik önállóan vagy a NAV által kiajánlott tervezet kiegészítésével is.
Az egyéni vállalkozóknak, mezőgazdasági őstermelőknek és áfafizetésre kötelezetteknek, a NAV által elkészített adóbevallási tervezetet, legkésőbb május 20-áig mindenképpen át kell nézniük, ki kell egészíteniük és be kell adniuk azt, mert enélkül nem lesz érvényes bevallásuk. A tavalyi adatokat alapul véve az érintettek 40 százalékának még van teendője, eddig 314 ezer egyéni vállalkozó, 116 ezer mezőgazdasági őstermelő és 12 ezer áfafizetésre kötelezett magánszemély nyújtotta be szja-bevallását.
A mezőgazdasági őstermelőnek továbbra sem kell bevallást benyújtania, ha a támogatások nélkül számított bevétel nem haladta meg 2024-ben az éves minimálbér felét, vagyis az 1 600 800 forintot, és más bevallásköteles jövedelme nem volt. Ellenben, ha az őstermelői bevétele meghaladta az 1 600 800 forintot, akkor a tervezet kiegészítésével tehet eleget bevallási kötelezettségének.
A tervezet módosítása online a legegyszerűbb, az eSZJA felületen. Akinek nincs DÁP- vagy Ügyfélkapu+-regisztrációja, érdemes most megtennie, hiszen a későbbiekben is szükség lehet rá az online ügyintézéshez.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága
Több mint 73 ezren kérték a NAV-tól szja-tervezetük postázását
A napokban kapják meg szja-bevallási tervezetüket, akik SMS-ben kérték a NAV-tól postázást. Évről évre csökken az adóügyeiket papíralapon intézők száma: míg 2017-ben 742 ezren, addig idén 73 ezren választották az offline módot.
A postai csomag tartalmaz egy rövid, személyre szabott tájékoztatót, az adóbevallási tervezetet, az 1+1 százalékos rendelkező nyilatkozatot (24EGYSZA), és egy válaszborítékot, amelyben ingyen vissza is küldhető a nyilatkozat.
Aki rendben találja a tervezetében foglaltakat, nincs visszajáró vagy befizetendő adója, annak nem kell feltétlenül visszaküldenie a dokumentumot, május 20-ai hatállyal automatikusan bevallássá válik. Fontos azonban, hogy aki fel szeretné ajánlani adója 1+1 százalékát, az a civil szervezetnek szánt nyilatkozatát mindenképp küldje vissza, az egyházit csak akkor szükséges, ha nincs korábban tett érvényes nyilatkozata, vagy változtatni szeretne rajta. A vallási közösség vagy a Nemzeti Tehetség Program számára szóló nyilatkozatot ugyanis a NAV mindaddig automatikusan figyelembe veszi, amíg a felajánló újabb nyilatkozattal nem jelöl meg másik technikai számos kedvezményezettet vagy a korábbi nyilatkozatát nem vonja vissza.
Ha a postán kiküldött tervezet módosítására, kiegészítésére van szükség, azt a papíralapú tervezeten nem lehet elvégezni, de a bevallási kötelezettség teljesítésére ebben az esetben is több lehetőség kínálkozik. A tervezet adatainak segítségével beadható egy önálló 24SZJA bevallás, de célszerű inkább az Ügyfélkapu+- vagy a DÁP-regisztrációt választani, amelyet követően az adatok már online is módosíthatóak.
A tervezet postázását március 17-ig az elektronikus elérhetőséggel nem rendelkezők többféle módon (webűrlapon, telefonon, levélben vagy a NAV ügyfélszolgálatain) is kérhették, ezek közül idén is az SMS vezette a népszerűségi listát; a kérelmezők több mint 70 százaléka választotta ezt.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága
Már a kapuban megbukott a cég
Sokat kockáztatott az a takarító cég, aki pechjére olyan megrendelőnél vállalt el takarítást, ahol beléptetőkapu működött.
A NAV kockázatelemzési szűrőjén akadt fent egy épülettakarítással foglalkozó cég. Az ellenőrzés során a revizoroknak lényegében a helyszínre sem kellett kimenniük, a bekért beléptetőrendszer adatai 26 alkalmazott feketefoglalkoztatását igazolták.
Az ellenőrzés feltárta, hogy a vállalkozás csaknem 30 munkavállalóját szabálytalanul foglalkoztatta, sem bejelentési sem adó- és járulékbevallási kötelezettségét nem teljesítette.
A bejelentés nélküli foglalkoztatás az egyik legsúlyosabb szabálysértés, mely több szankcióval is járhat. A NAV akár annyiszor kétmillió forintos mulasztási bírságot is kiszabhat, ahány bejelentés nélkül foglalkoztatott magánszemélyt talál.
A be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásának további speciális jogkövetkezménye a nyilvánosság. Az érintettek két évre felkerülnek a NAV szégyenlistájára, ami jellemzően kizárást jelent a költségvetési forrásokból finanszírozott pályázatokból. Ráadásul a közzétételi listára felkerülő cég kockázatos adózó lesz, így sokkal súlyosabb szankciókkal számolhat a jövőben, például a fekete foglalkoztatásért kiszabható bírság kétmillió forintról hárommillióra ugrik.
A beléptető kapu adatai nemcsak azt dokumentálták, hogy ki dolgozott, hanem azt is, hogy mióta dolgoztak feketén a cég alkalmazottai. A takarítócég belátta, hogy nincs értelme vitatni a tényeket. Azt pedig, hogy az ellenőrzés elérte-e a célját, és a jövőben a cég jogkövető adózóként teljesíti-e kötelezettségeit, a NAV kockázatelemzői folyamatosan figyelemmel kísérik.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága
eNYUGTA: most a fejlesztőké a főszerep
Elindult a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján az eNYUGTA-aloldal, ahol a hivatal minden fontos információt közzétesz a július 1-jén induló e-pénztárgép-rendszerről. Az első időszak az e-pénztárgépet fejlesztőkről és gyártókról szól, ők most minden technikai részletet, fejlesztési dokumentációt, és az engedélyeztetés lépéseit is megtalálják a honlapon, egy helyen.
E-pénztárgépet, hasonlóan az online számlázóprogramokhoz, bárki fejleszthet, aki megfelel a követelménynek, és benyújtja a forgalmazási engedélyre vonatkozó kérelmet a NAV-hoz. Az adóhivatal a jogszabályoknak megfelelő működés mellett szigorúan ellenőrzi az e-nyugta kiállításának és nyugtatárba küldésének folyamatát, illetve azt is, hogy semmiképp ne lehessen kijátszani vele az adóügyi előírásokat. Ha a feltételek teljesülnek, a NAV kiadja az engedélyt a forgalmazásra.
A hivatal emellett – segítve a kisvállalkozókat – egy ingyenes, bárki által könnyen és egyszerűen használható e-pénztárgépet is biztosít. Ehhez a gyakorlatban mindössze egy okostelefonra van szükség, amelyre a vállalkozó letölti az ingyenes e-pénztárgép-alkalmazást, és egy egyszerű nyugtanyomtatóra, arra az esetre, ha valaki mégis papíron kérné a nyugtát. A kisvállalkozásoknak azért is érdemes megfontolni az átállást a nyugtatömbről, mert az e-pénztárgép a papírmentes nyugtaadás mellett kisebb adminisztrációt, egyszerűbb használatot és költségcsökkentést hoz az eladóknak és a vásárlóknak egyaránt.
Az online pénztárgépekkel szemben az e-pénztárgépeknél nincs például éves kötelező szerviz, a vállalkozások ezzel évente átlagosan 25 ezer forintot spórolhatnak meg. Nem beszélve arról a nyugtánkénti 10 forintról, ami a papírnyugtát felváltó elektronikus nyugtákkal megtakarítható. Az e-pénztárgépet használó vállalkozásoknak további könnyebbség, hogy mentesülnek a bizonylatmegőrzési kötelezettség alól, hiszen a rendszer része a nyugtatár, amely tíz évig tárolja a beérkezett adatokat. Az e-pénztárgépeknek két típusa van: a felhő-, illetve a hardveralapú. A hardveralapú e-pénztárgépekben egy adóügyi egység biztosítja a folyamatos adatkapcsolatot a NAV-val, a felhőalapú pedig gyakorlatilag egy okostelefonra letölthető alkalmazás.
A jelenleg online pénztárgép használatára kötelezett vállalkozások – például kiskereskedelmi üzletek, éttermek, szálláshelyek, taxisok, plasztikai sebészek, gyógyszertárak, masszőrök, konditermek, akik összességében több mint 200 ezer online pénztárgépet működtetnek – továbbra is használhatnak online pénztárgépet, vagy választhatják a hardveralapú e-pénztárgépet. Az online pénztárgépek – biztosítva a zökkenőmentes átállást – egészen 2028. július 1-ig használhatók.
További részletek a nav.gov.hu eNYUGTA-aloldalán.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága
Akinek visszajár adó, érdemes mielőbb kiegészítenie a bevallását
Annak, aki elfelejtett időben nyilatkozni munkáltatójának például arról, hogy a családi, személyi vagy az első házasoknak járó kedvezmény összegét az adóelőlegéből vonja le, mindenképpen érdemes mielőbb kiegészítve elküldeni a bevallást, hiszen a beérkezéstől számított 30 napon belül utalja ki a NAV a visszajáró összeget.
Autósok, figyelem! Ma éjfélkor jár le a határidő!
Ma éjfélkor jár le a gépjárműadó befizetésének határideje. Legegyszerűbben a NAV-Mobilon lehet rendezni az adót. Banki utalásnál fontos, hogy a közleménybe az adószámot vagy az adóazonosító jelet kell írni. A NAV 1819-es Infóvonala hosszított ügyeletben várja a gépjárműadós kérdéseket.
400 milliós ipari gép a kalapács alatt
Akár egy komplett gyárcsarnok elemeit is el lehet készíteni azzal az egyedi gyártású ipari géppel, ami most megvásárolható a NAV online árverésén. A három robotkarral ellátott összeállító rendszerért a becsült értékének felétől, 200 millió forinttól indul a licit.
A 2018-ban készített, számítógép által vezérelt, lézeres rendszer három robotkarból, egy sínből és munkapadból áll, és akár egy 18 méter hosszú, 60 centiméter magas eszköz megmunkálására is alkalmas. A gyártáskor a hegesztő és lakatos munkát teljes mértékben kiváltja a gépsor.
A ritkaságra április 12-étől négy napig tehető érvényes ajánlat a NAV árverési oldalán, amit kétféleképpen lehet megtenni. Egyrészt konkrét összeggel, másrészt automatikus ajánlatétellel, ez esetben a licitálónak meg kell adni az általa legmagasabbnak vélt árat, és a rendszer – a beállított mértékkel, az aktuálisan legmagasabb ajánlat összegéhez képest – automatikusan emeli az ajánlatot, legfeljebb a limitösszeg erejéig.
Az ipari gépsor mellett több mint ezer egyéb lefoglalt ingó, ingatlan vagyontárgy, vagy a vám- és bűnügyi szakterület eljárásaiból származó ingó tételre is tehető ajánlat a webes felületen. Minden, forgalmi értékkel bíró vagyontárgy értékesíthető, kivétel az engedéllyel tartható ingóságok, illetve értékpapírok. Az elektronikus árverésen az vehet részt, aki nagykorú, cselekvőképes és regisztrál a hivatal oldalán.
A nyertesnek nyolc napja van arra, hogy a felajánlott vételárat kifizesse, és tizenöt napon belül el kell szállítania a tételt. A megtett ajánlat nem vonható vissza. Ha a nyertes nem fizet, akkor kizárják, további árveréseken nem vehet részt mindaddig, amíg nem rendezi tartozását. Ha egyedül vett részt az árverésen, a felajánlott teljes összeget kell kifizetnie, ha több résztvevő is volt, akkor a sorrendben következő ajánlatevő licitje és a saját felajánlott vételár különbözetét kell állnia.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága