NAV sajtóközlemény, folyamatosan frissülő aktualitások

2024. augusztus 02., péntek 10:44

Folytatódik a nyári ellenőrzés

Folytatódik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kiemelt, nyári ellenőrzése; az eddigi vizsgálatok számos szabálytalanságot tártak fel. A szabályszegők most még többet kockáztatnak. Augusztus 1-jétől ugyanis duplázódott a mulasztási bírság, így akár kétmillió forintos szankcióval is számolhat például az, aki be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat, vagy elmulasztja a nyugtaadást.

2024. augusztus 01., csütörtök 14:44

Ismét fiktív számlákkal próbálkoztak

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kiemelt figyelemmel követi azon cégek gazdálkodását, ahol korábban már visszaélésre utaló jeleket találtak. Így történt ez annál a vállalkozónál is, amelyik bár a NAV korábbi ellenőrzésének megállapításait nem vitatta, de folytatta adóelkerülő tevékenységét, és továbbra is fiktív számlákat fogadott be.

2024. július 31., szerda 14:20

Újra négylábú munkatársakat keres a NAV

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ismét keresőmunkára kiképezhető kutyákat vásárol. A 10 és 36 hónap közötti életkorú, kifogástalan egészségi állapotú kutyusok gazdái 2024. szeptember 1-jéig, e-mailben küldhetnek előzetes ajánlatot a kutyavásárra.

2024. július 29., hétfő 16:55

Egyre könnyebb az adózás, videós segítség az eÁFA-hoz

Már bizonyított a január 1-jén debütált eÁFA-rendszer. Könnyebbé tette az adózást, csökkentette az adminisztrációt, és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) rendelkezésre álló adatok megismerhetőségének biztosításával az eÁFA-t használóknál még az ellenőrzés valószínűségét is csökkentheti.  A NAV most két újabb videóval segíti a vállalkozásokat a webes felület használatában.

2024. július 29., hétfő 13:43

Eltérő nyitvatartás augusztusban

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatóságának ügyfélszolgálatai a 2024. augusztus 19-ei pihenőnapra tekintettel rendkívüli nyitvatartással várják az ügyfeleket 2024. augusztus 3-án, szombaton.

2024. július 29., hétfő 08:09

Figyelni kell az osztalékra is

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a rendelkezésre álló adatbázisok, adatszolgáltatások és beszámolók alapján, több szempontból vizsgálja a gazdaság szereplőit. A Győr-Moson-Sopron vármegyei ellenőrök ezúttal cégek osztalékfizetéseit ellenőrizték.

2024. július 16., kedd 13:49

Kockázatos kereskedés

Az építőjáték-készletek iránti kereslet miatt jelentős e termékek internetes csatornákon szerveződő kereskedelme is. Fontos, hogy ha valaki nem megunt játékait adja el, hanem rendszeres jövedelme származik az adásvételekből, akkor tevékenységéhez adószámot kell kiváltania. Minden adásvételre igaz az is, hogy az eladónak számlát vagy nyugtát kell kiállítania vevőjének.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai egy apróhirdetési oldal bejegyzéseit vizsgálva választottak ki három eladót, mindhárman építőjáték-készleteket árultak a felületen. Esetükben, mivel a hirdetéseik száma személyenként meghaladta a százat, feltételezhető volt, hogy kereskedelmi céllal értékesítenek. Ezt erősítette az is, hogy bejegyzéseikben az aktuális piaci érték alatti árakat tüntettek fel.

A NAV-ellenőrök mindhárom esetben nagy értékű készletek felől érdeklődtek, és az apróhirdetési oldalon egyeztették a részleteket, személyes átvételt kérve. Miután létrejöttek az adásvételek, a revizorok tevékenységükről nyilatkoztatták az eladókat. Az ellenőrzés mindhárom árusnál szabálytalanságokat talált.

Az első eladónak ugyan volt adószáma és vállalkozása, de a megvásárolt termék után sem számlát, sem nyugtát nem adott. Kötelezettsége elmulasztását nyilatkozatában is elismerte. A második kockaárus szintén adószámmal és vállalkozással is rendelkező kereskedőnek bizonyult, de számlát ő sem adott a termék eladásáról. Esetében más hiányosság is kiderült: vállalkozása tevékenységi körei között nem tüntette fel a csomagküldő, internetes kiskereskedelmet – ez pedig szükséges az ilyen eladásokhoz. A két adózónak egyaránt felelnie kell a bevételeltitkolás és a számlaadás elmulasztása miatt, a második ellenőrzött kereskedőnek pótolnia kell a vállalkozás tevékenységi körének hiányosságát is.

A harmadik vizsgált eladó sem adott számlát a vásárlásról, nála azonban a revízió más szabálytalanságokat is felderített: elismerte, hogy üzletszerűen kereskedik a kockákkal, de, mint kiderült, tevékenységét adószám nélkül végzi. Ez esetben az eladónak nem csak a számlaadás elmaradása, hanem az adószám hiánya miatt is felelnie kell a NAV-eljárásban, és eltitkolt bevételei miatt utóellenőrzésre is számítania kell.

A NAV a vizsgálatok lezárulta után is figyelemmel kíséri ezeket az értékesítési csatornákat, és további ellenőrzések elrendelését is tervezi a kereskedőknél.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága

2024. július 09., kedd 13:09

Az éttermi szoftver nem hazudik

Az Online Számla rendszer, az online pénztárgépek adatai, a webáruházi rendelések, az éttermi szoftver információi és a bankkártyaadatok elemzése alapján több mint 11 millió forint áfakülönbözetet tárt fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy étteremnél.

Az éttermi szolgáltatásoknál az ételek és italok különböző áfakulcsok alá tartozhatnak. Az étkezés helyszínén fogyasztott ételek és a nem alkoholtartalmú italok a kedvezményes, 5 százalékos áfakulcs alá tartoznak, az elvitelre vagy házhozszállítással értékesített étel és ital 27 százalékkal adózik.

A NAV Komárom-Esztergom vármegyei kollégái egy olyan étteremnél kezdtek vizsgálódni, amely nemcsak helyben fogyasztást kínál, hanem kiszállítást is, és egy ételszállító cég honlapján keresztül is fogad rendeléseket.

Az elemzések azt mutatták, hogy az étteremben helytelenül alkalmazták a kedvezményes, 5 százalékos áfakulcsot, az előzetes gyanút pedig a helyszíni ellenőrzés is megerősítette. Nem csak a kiszállításnál spóroltak az áfával, de az is kiderült, hogy az előre palackozott üdítőket és a sört is gyakran a kedvezményesebb áfával számolták el, pedig ebben a körben az 5 százalékos áfa szóba sem kerülhet.

A NAV-ellenőrök a rendelésekre vonatkozó adatokat széles körű kutatással gyűjtötték be, információkat szereztek be a beszállítóktól, a Magyar Turisztikai Ügynökségtől, és elemezték a bankkártya-tranzakciókat és az étterem szoftverének adatait is.

Az adatbázisok rendszerezése feltárta a számlázási anomáliákat. Az előkerült adatok alapján a vállalkozás önként kijavította adóbevallásait, és több mint 11 millió forinttal növelte adókötelezettségét. A vállalkozásnak továbbra is számítania kell a NAV figyelmére és esetleges ellenőrzéseire.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága

2024. július 02., kedd 13:15

Fő a biztonság!

Tudta, hogy „CE” jelölés is lehet szabálytalan, így ez sem mindig garantálja a termék biztonságát? A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ellenőrzésein rendszeresen talál olyan árucikkeket, amelyeken a gyártó szabálytalanul tünteti fel ezt a megfelelőségi jelölést. A NAV mind az EU-n kívülről érkező áruk vámellenőrzésekor, mind pedig a közúti vagy piacos ellenőrzéseken – a piacfelügyeleti hatóságokkal szorosan együttműködve – kiemelt figyelmet fordít ezen termékek kiszűrésére.

A globális kereskedelem dinamikus bővülésével dömpingszerűen érkeznek a különböző termékek a világ minden pontjáról, közöttük gyakran előfordulnak a környezetet, egészséget, sőt életet veszélyeztető, nem megfelelő áruk is. A NAV ellenőrzéseinek egyik célja, hogy az ilyen termékek forgalomba jutását megakadályozza: a vizsgálatok éppen ezért kiterjednek a termékek jelöléseire, használati útmutatóira, megfelelőségigazolási dokumentumaira, valamint fizikai jellemzőire is.

2023-ban a pénzügyőrök a vámellenőrzéseken csaknem 940 esetben vették fel a kapcsolatot a piacfelügyeleti hatóságokkal, akik a NAV megkeresései alapján az esetek majd felében indokoltnak tartották a termékek részletes vizsgálatát. A piacfelügyeleti hatóságok 269 esetben tiltották meg az áruk forgalomba hozatalát.

Az együttes ellenőrzések leggyakrabban a játékoknál és az elektromos készülékeknél, például hajszárítóknál, LED-füzéreknél állapítottak meg hiányosságokat, de a hatóságok kerti szerszámokat, sőt még munkavédelmi eszközöket is eltiltottak a forgalomba hozataltól. A nem megfelelő, esetlegesen veszélyes termékek nehezen ismerhetők fel. Sokan vélik úgy, ha egy terméken a „CE” jelölés, vagy más, a termék jellegére vonatkoztatható piktogram látható, akkor az a termék biztonságos, használata kockázatmentes. Azonban sajnos a valóságban egyes gyártók nem a jogszabályoknak megfelelve tüntetik fel ezeket a jelöléseket, megtévesztve ezzel a fogyasztókat.

Szabálytalan „CE” jelölés szerepelt például annak a többezer jojólabdának csomagolásán is, amelyet vámkezelés közben szűrtek ki Budapesten a NAV munkatársai. A piacfelügyeleti hatóság mintavétele meg is állapította, hogy a gyerekjátékokról könnyen leválnak apróbb darabok, amelyek akár fulladást is okozhatnak, a játékok éles hangja pedig halláskárosodáshoz vezethet. Szintén a fővárosban találtak a pénzügyőrök egy olyan hajszárító-szállítmányt, amelyről a piacfelügyeleti hatóság vizsgálata kiderítette, teljesítményük jóval nagyobb az unióban megengedettnél, és a csatlakozódugó méretei sem szabványosak. Mindez az elektromos hálózat túlterheléséhez, illetve komoly sérülésekhez, áramütéshez vezethet, de akár tűzesetet is okozhat. A karácsonyi időszakban a fényfüzérek vásárlására kell odafigyelni, hiszen azon túl, hogy a nem megfelelő termékek komoly égési sérüléseket és áramütést, a gyantával teli, esetleg már kiszáradt fenyőfákon tüzet is okozhatnak, amelyből könnyen lakástűz lehet. Tavaly egy vámellenőrzésen akadt fenn hatezer füzér, amely a piacfelügyeleti vizsgálat szerint ebbe a kategóriába tartozott. A piacfelügyeleti hatóság valamennyi termék megsemmisítését elrendelte.

Annak ellenére, hogy a NAV fókuszban tartja a szabálytalan „CE” jelöléssel és piktogramokkal ellátott termékek kiszűrését, a globális kereskedelem volumene értelemszerűen nem teszi lehetővé, hogy valamennyi veszélyes termék fennakadjon a hatóságok szűrőjén. Fontos, hogy a fogyasztók is körültekintően járjanak el, és megbízható helyről vásároljanak.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága

2024. július 02., kedd 10:23

El nem végzett szőlőmunkák nyomában

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adóellenőrei az online számlaadatok és az áfabevallások összehasonlításakor azonosítottak egy borszőlőtermesztéssel foglalkozó egyéni vállalkozót, aki valótlan adatokat tartalmazó számlákat fogadott be.  

A vállalkozó, hogy minimalizálja adóját, az értékesítésével közel azonos összegben fogadott be számlákat három gazdasági társaságtól, melyek a számlakiállítások időpontjában már végrehajtás alatt álltak, közülük kettő pedig az áfabevallást be nem nyújtó adózók adatbázisában is szerepelt. A számlák szőlőültetvényeken végzett munkálatokról szóltak, de egyik számlakibocsátónak sem voltak ehhez alkalmazottai.

Az ellenőrzés megállapította, hogy a társaságok valótlan munkálatokat számláztak ki, ezért utánuk az áfa nem vonható le.

A vállalkozó próbálta az áfabevallását módosítani az ellenőrzés által is vitatott számlák egy részére, de a folyamatban lévő adóvizsgálat miatt önellenőrzésre már nem volt lehetősége.

Az egyéni vállalkozó az adóhatóság megállapításait végül elfogadta, fellebbezési jogáról is lemondott, és megfizette a több mint 3 millió forint adókülönbözetet, adóbírságot és késedelmi pótlékot.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága