Koccintós Hagyományőrző Egyesület

Kőbánya Kiváló Közössége

Koccintós
Hagyományőrző Egyesület
Alapítás éve: 2013

„Büszkék vagyunk arra, hogy kőbányai lakosokként 15 éve képviseljük a magyar néptáncot és népi kultúrát, terjesztjük, népszerűsítjük értékeit – mindezt összetartó, egymást támogató közösségként. Országhatáron belül és kívül, táncolva és énekelve, nem csak Budapestet, hanem szűkebb hazánkat, Kőbányát is képviseljük.”

A Koccintós Néptánccsoport 2004. október 5-én alakult a Tébláb Alapfokú Művészeti Iskola kőbányai tagozatának szülői csoportjaként. A néptáncot kedvelő és táncházas szülők örömmel támogatták gyermekeik tánctanulását a Tébláb AMI-ban, és kedvet kaptak ők is arra, hogy táncoljanak. Az iskola lehetőséget biztosított számukra, így Sturcz Anna néptáncoktató vezetésével megkezdték próbáikat a KÖSZI-ben. A lelkes csapatból a közös próbák, programok, az együtt töltött idő alatt igazi baráti közösség alakult. A civil életben különböző területen dolgozó tagokat a magyar néptánc és népi kultúra szeretete köti össze. A rendszeres próbák mellett családi rendezvények, közös utazások, edzőtáborok kovácsolják még szorosabbra a kapcsolatot a tagok között. Rendszeres fellépéseiken mutatják meg egyre bővülő tudástárukat, és már ők is tartanak táncházakat az arra fogékony, a néptáncot kedvelő közönség részére. A tánccsoportból megalakult 2013-ban a Koccintós Hagyományőrző Egyesület.

Tevékenyégük az alábbiakat öleli fel:
• a néptánc és népzene helyi oktatása, a népi hagyományok ápolása, hagyományőrző és más kulturális rendezvények szervezése, a lakosság és ifjúság népzenei és tánc, valamint egyéb hagyományokkal való megismertetése, annak támogatása,
• a helyi kulturális örökség, a nemzeti kultúra, a nagy múltú értékek megismertetése, ápolása,
• a kiemelkedő, tudományos szinten is eredményeket felmutató, a népi kultúra és művelődés területén dolgozó kutatók, néprajz és más tudósok tevékenységének népszerűsítése,
• Magyarország földrajzának, irodalmának, történelmének mélyebb megismertetése, a nemzettudat megalapozása és erősítése, a nemzeti önismeret, hazaszeretet elmélyítése,
• az ifjú nemzedék egészségre, hagyományok tiszteletére és szeretetére való nevelése,
• a népi mesterségek, szokások megismertetése, kulturált értéket teremtő és szerető szórakozás támogatása,
• más, hasonló tevékenységet végző szervezetekkel való együttműködés, hazai és határon túli kapcsolatok építése, ápolása.

Szívesen látják tagjaik között azokat, akik értékrendjüket magukénak vallják, és fenti tevékenységüket szívesen támogatják.

A Koccintós Hagyományőrző Egyesület rendszeres fellépője a kerületi nagyrendezvényeknek. Felkészültségük, mindig vidám, életigenlő fellépésük a közönség számára
felüdülést nyújt. Az általuk szervezett táncházak során még azok is táncra perdülnek, akik addig sosem éreztek késztetést arra, hogy részesei legyenek egy ilyen közös, jó hangulatú mulatságnak, ahol még a magyar néptánc alapjait is elsajátíthatják.

Elmaradhatatlan résztvevői a szüreti báloknak, visszatérő fellépői a Kőbányai Kada Mihály, valamint a Kőbányai Szent László Általános Iskola Szülői Báljának, a kerületi Katalin- Bálnak, törzsvendégek a Nemzetközi Tébláb Fesztiválon. Baráti kapcsolatban állnak Alap, Csemő, Gyál, Isaszeg, Litér, Pálfa és Szalkszentmárton néptánccsoportjaival. Többször képviselték már méltó módon hazánkat nemzetközi néptáncfesztiválokon Csehországban, Erdélyben, Görögországban, Németországban és Szlovéniában.

A Koccintós Hagyományőrző Egyesület részére Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzat – a magyar népzene, néptánc és folklór megőrzése, a Kárpát-medence tánchagyományának ápolása, valamint kiváló közösségi szerepvállalása elismeréseként – 160/2019. (IV. 18.) határozatával Kőbánya Kiváló Közössége elismerő címet adományozott.