Várkonyi Károly és Várkonyi Lenke

Ágazati elismerések - Manninger Miklós-díj

A néphagyomány ismerete, szeretete, tisztelete annak megőrzésére, megtartására kötelez – legyen az szokás, viselet, tánc, vagy bármely ága a népművészetnek!

Várkonyi Károly és felesége Lenke alapítótagjai az 1961-ben alakult Törekvés Táncegyüttesnek. Az azóta eltelt idő alatt a házaspár mozgatórugója, összetartója az együttesnek. Tevékenységük során mindvégig fontosnak tartották a csapatszellem erősítését, a hagyományos népi kultúra életben tartását, a hagyományőrzést.

A Törekvés Táncegyüttes alapítása mellett ők voltak azok, akik a még Manninger Miklós által megálmodott Törekvés Hagyományőrző Tánccsoport alapítói lettek 2002-ben. A tánccsoport 2014-ben a koreográfus halálát követően felvette a Manninger Miklós nevet, így azóta Manninger Miklós Hagyományőrző Táncegyüttes néven találkozhat velük a nagyérdemű. Ezt a tánccsoportot jelenleg már Vizi Tibor vezeti, de a Várkonyi házaspárnak elévülhetetlen érdemei vannak a Manninger Táncegyüttes ruhatárának létrehozásában, hisz számos népviseleti öltözéket maguk varrtak. Ezen túl Várkonyi Lenke koreográfiái is felejthetetlenek a tánccsoport életében.

A Várkonyi házaspár a 80. életévéhez közel még a Covid járvány alatt is fontosnak tartotta a tánccsoport egyben tartását. On-line táncpróbákkal mozgatták meg, tartották a lelket az idősebb, hozzájuk hasonló korú csapattársakban. A járványt megelőző időszakban is aktívan szolgálták a közösséget, hisz nem csak a próbák alatt voltak együtt a tagokkal, de szabadidejükben is programszervezéssel,
saját házukba való invitálással, vendéglátással erősítették a közösségi szellemet.

Várkonyi Károly és Lenke kiváló tudói, őrzői a Manninger testvérek koreográfiáinak. Ezt a tudást igyekeznek az együttes életébe behozni, átadni az ismeretet, a ma már nem táncolt táncok felelevenítésével, betanításával, valamint a rájuk nagyon jellemző hagyományőrző tevékenységgel is színesíteni a repertoárt. Ezen tudásuk, hagyományőrző munkájuk nélkül számos, akár ötven évvel ezelőtti Manninger-koreográfia elveszne a hagyatékból.

A házaspár maga ez élő történelemkönyv – már ami a Törekvés táncegyüttest, a néptáncot illeti. Emlékekkel rendelkeznek első, második, harmadik generációs koreográfusokról, együttesekről, neves táncművészekről. Emlékeiket komoly kordokumentáció is kiegészíti – fotók, cikkek, műsorlapok, újságok. Ez a dokumentáció – a házaspár emlékeivel kiegészülve – hozzájárul a nagymúltú Törekvés Néptáncegyüttes megismeréséhez, lehetőséget biztosít történetük – sőt ma már mondhatjuk történelmük – kutatásához, valamint Manninger György és Manninger Miklós életének, munkásságának közkinccsé tételéhez, kulturális hagyatékuk feldolgozásához.

Várkonyi Károly és Lenke méltó példaként állhatnak az ifjú nemzedék előtt, valamint munkájukkal, tudásukkal, hagyományőrző tevékenységükkel nem csak a Törekvés Táncegyüttest tették híressé, de Kőbányát is felírták néptánc-kategóriában az ismert és elismert támogatók, segítők palettájára.

Várkonyi Károly és Várkonyi Lenke részére Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzat Képviselő-testülete – a tánckultúra területén végzett elévülhetetlen szakmai tevékenységük elismeréseként – 163/2022. (IV. 28.) határozatával Manninger Miklós-díj elismerést adományozott.