A korlátolt felelősség nem játék

Pert nyert a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egy jelentős adótartozást görgető, játékautomatákat üzemeltető vállalkozással szemben. A Kúria precedensértékű ítélete korlátlanná nyilvánította a társaság tulajdonosának korlátozott tagi felelősségét, és közel 74 millió forint kártérítés fizetésére kötelezte.

 

A játékautomatát üzemeltető vállalkozás tulajdonosa jelentős adótartozást hátrahagyva az üzletrészét a munkavállalójára ruházta át.  De az adószabályokat nem lehet így kijátszani, és nem lehet a hitelezőket megkárosítva a korlátlan felelősség mögé bújni. Jogszabály szerint ugyanis a felelősség alól a cégvezető csak akkor mentesülhet, ha igazolni tudja, hogy üzletrészét jóhiszeműen értékesítette, és a hitelezők érdekét is szem előtt tartotta.

Nehéz a jóhiszeműséget feltételezni akkor, ha az üzletrész eladása után az állam követelései nem térülnek meg, a volt tulajdonos pedig továbbra is irányítja az eladott céget. Befolyása alatt a társaság vagyonát – elsősorban részvényeit – mélyen áron alul értékesítették. Ez vélhetően nem a hitelezők, de annál inkább a tulajdonos érdekeit szolgálta. Kiderült ugyanis, hogy a vagyont érő részvényeket később lényegesen alacsonyabb áron visszavásárolta a vele családi kapcsolatban álló vevői láncolattól.

Az ügy a bíróságon folytatódott, és végül bebizonyosodott, hogy a NAV Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságának a szakemberei jogosan léptek fel az állam követeléseinek védelmében: a Kúria egyértelműen megállapította a játékautomatákat üzemeltető vállalkozás tulajdonosának korlátlan felelősségét és 74 millió forint kártérítés fizetésére kötelezte.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága