Építményadó



Jogszabályi háttér

A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény, az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény, az adóigazgatási eljárás részletszabályairól szóló 465/2017. (XII. 28.) Korm. rendelet, az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény, az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény (a továbbiakban: Eüsztv.), az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény, Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzat Képviselő-testületének az építményadóról szóló 41/2011. (XI. 24.) önkormányzati rendelete.

Az építményadó tárgya

Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén lévő építmények közül a lakás és a nem lakás céljára szolgáló épület, épületrész. Az adókötelezettség az építmény valamennyi helyiségére kiterjed, annak rendeltetésétől, illetőleg hasznosításától függetlenül.

Az adómentességekre, valamint adókedvezményekre vonatkozó rendelkezéseket a fenti jogszabályok tartalmazzák.

Az építményadó alanya

Az adó alanya az, aki a naptári év első napján az építmény tulajdonosa. Több tulajdonos esetén a tulajdonosok tulajdoni hányadaik arányában adóalanyok. Amennyiben az építményt az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű jog terheli, az annak gyakorlására jogosult az adó alanya. Társasház, garázs és üdülő esetén a tulajdonosok önálló adóalanyok, a közös használatú helyiségek után az adó alanya az említett közösség.

Az építményadó alapja

Az építmény m2-ben számított hasznos alapterülete.

Az építményadó mértéke

Az építményadó általános mértéke az alábbiak szerint alakult:

2016. január 1-jétől 1700 Ft/m2/év

2020. január 1-jétől 1800 Ft/m2/év

2023. január 1-jétől 2000 Ft/m2/év

2024. január 1-jétől 2200 Ft/m2/év

2020. július 1-jétől a fenti általános adómérték mellett egy differenciált adómérték is bevezetésre került:

Az idősek, pszichiátriai betegek, illetve a fogyatékos személyek bentlakásos ellátását biztosító tevékenység céljára szolgáló építmény esetében – amennyiben az építményt ténylegesen ilyen célra használják – az építményadó évi mértéke 300 Ft/ m².

Befizetési határidők

Az I. félévben az adott év március 15. napjáig, a II. félévben a szeptember 15. napjáig kell az adót megfizetni. Az adókötelezettség év közben történő megállapítása esetén az adó összegét az azt megállapító határozatban foglaltak szerint kell megfizetni.

A fizetési határidő leteltekor az adóhatóság ellenőrzi, hogy a befizetés megtörtént-e. Az adó határidőben történő megfizetésének elmulasztása esetén késedelmi pótlék kerül megállapításra. Ha az adózó nem fizeti meg az összeget, felszólításra kerül az elmulasztott cselekmény pótlására. Ha az adózó ennek ellenére sem teljesít, a hatóság végrehajtási eljárást indít a hátralék behajtása érdekében.

Az adó megfizetésének módja

Magánszemély adófizető részére készpénzátutalási megbízást küld az adóhatóság, a számlavezetésre kötelezett adózó átutalási megbízással fizetheti meg az adót.

Számlaszámok

Építményadó-beszedési számla                    11784009-15510000-02440000

Késedelmipótlék-beszedési számla               11784009-15510000-03780000

Bírság-beszedési számla                               11784009-15510000-03610000

Ügymenet leírása

Az adózó adatbejelentés benyújtásával jelenti be adókötelezettségét. Az adózónak az adókötelezettség keletkezését (változását) követően 15 napon belül kell adatbejelentést tennie. Nem kell újabb adatbejelentést tenni mindaddig, amíg adókötelezettséget érintő változás nem következett be. Elegendő, ha egy alkalommal megtörténik az adó bejelentése, minden további esetben az önkormányzati adóhatóság ezeket az adatokat veszi alapul az adó összegének megállapításánál. Az építményadót az önkormányzati adóhatóság kivetéssel állapítja meg. A jegyző által megbízott ügyintéző az adatbejelentést és mellékleteit megvizsgálja, majd az adófizetési kötelezettség összegét határozattal megállapítja. Határozatában a hatóság rendelkezik a bejelentés és a befizetés körülményeiről. Ezt követően az adóhatóság csak akkor hoz új határozatot, ha az adó tárgyának, az adó alanyának változása vagy jogszabály-módosítás folytán e körülményekben változás következik be.

Bejelentési kötelezettség

Az adatbejelentés benyújtható az adóhatóság által rendszeresített „PDF" formátumú űrlapon, elektronikusan az e-papír szolgáltatás (https://epapir.gov.hu) igénybevételével, levélben, illetve személyesen az ügyfélszolgálaton. Az adóhatóság elektronikus úton tart kapcsolatot azzal az adózóval, aki (amely) az Eüsztv. alapján elektronikus ügyintézésre köteles. Az ügyfélként eljáró gazdálkodó szervezet elektronikus kapcsolattartásra köteles.

2019. január 1-jétől az E-Önkormányzat Portál (a továbbiakban: OHP) az önkormányzati ASP rendszerben az elektronikus önkormányzati ügyintézés helyszíne, az adózók ezen keresztül intézhetik ügyeiket a nap 24 órájában. Az OHP használatához előfeltétel, hogy a felhasználó rendelkezzen ügyfélkapu-azonosítóval.

A bejelentéshez csatolni kell:

-     tulajdoni lap másolat, használatbavételi engedély vagy fennmaradási engedély másolata,

-     tulajdonjog átruházásáról szóló szerződés földhivatal által érkeztetett példánya,

-     adókedvezmény, adómentesség igénylése esetén ennek igazolása.

Az adatbejelentés kötelező eljárási cselekmény, ezért ennek elmulasztása mulasztási bírságot vonhat maga után, amelynek mértéke magánszemély adózó esetében 200 000 forintig, más adózó esetén 500 000 forintig terjedhet.

Az ügyintézők neve és elérhetősége a Polgármesteri Hivatal/Főosztályok-Osztályok/Hatósági Főosztály/Adóhatósági Osztály menüpont alatt található meg.

Az építményadó adatbejelentési nyomtatvány az Ügyintézés/Nyomtatványok menüpont alatt tölthető le.