Elhunyt Lados Józsefné

„Több mint 30 év a rácsok mögött”

„Ahhoz, hogy emlékezzenek ránk,

ahhoz, hogy valami fontosat hagyjunk magunk után,

el kell mennünk.”

(Grace klinika c.filmből)


Lados Józsefné (ahogy a legtöbben ismerik: „Lados Erzsi”) Kiskunfélegyházán született 1947. február 8-án, 4-éves korában a családjával Budapestre költöztek a II. kerületbe, Rózsadombra, mert édesapja, mint honvédségi alkalmazott a kerületben kapott munkát és elhelyezést. Ebben a lakókörnyezetben több orosz katonacsalád élt, az ő gyerekeikkel való közös játékok során és a barátságoknak köszönhetően, felsőfokú szinten sajátította el az orosz nyelvet.

Első munkahelye a Központi Statisztikai Hivatal volt, ahol gépírónőként dolgozott. 1970-ben a Büntetés Végrehajtás Országos Parancsnokság sajtóosztályára került, a „Heti híradó” főszerkesztőségéhez. Ez volt a fogvatartottak lapja, a börtönben élőknek szóló újság, tele számukra fontos információval.

Levelező szakon, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karon (akkor még csak főiskola volt) szerzett diplomát pedagógia és történelem szakos tanárként.

Felsőfokú tanulmányai alatt már nevelői beosztásban dolgozott, és átkérte magát a Fővárosi Büntetés Végrehajtási Intézetbe, ahol ő lett az első női nevelő a férfi körleten. Tizenöt évet dolgozott a fiatalkorú fiúk (14-18 éves) előzetes körletén, amit élete egyik legnagyobb hivatásának és kihívásának tekintett.

Innen átkérte magát az Igazságügyi Elmemegfigyelő Gyógyintézetbe, ahol 2000 januárjáig, a nyugdíjazásáig mint személyügyi, szervezési osztályvezető dolgozott.

Családjával 1983-ban költöztek Kőbányára, amely jelenleg is a család lakhelyéül szolgál. 1994-től 2002-ig képviselő volt a Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzatnál, képviselői területe a Gyakorló utca és környéke volt, 2002 és 2006 között az Egészségügyi Bizottság nem képviselő bizottsági tagja volt. Képviselte a Kőbányai Önkormányzatot a Keresztury Dezső Általános Iskola Iskolaszékében, tagja volt a Kőbánya Közbiztonságáért Alapítvány Kuratóriumának, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Felügyelőbizottságának.

Alezredesként vonult nyugdíjba, de utána is feladatának tekintette „helyes útra téríteni az elbotlottakat, jóra nevelni a fiatalokat”. A Kőbánya Közbiztonságáért Alapítvány munkatársaként aktívan szervezte a prevenciós célú börtönlátogatásokat a 14. életévüket betöltött kőbányai általános iskolásoknak, és pedagógusaiknak, hogy a kamaszoknak, önmagával is nehezen boldoguló fiataloknak könnyebb legyen és ne áldozatok vagy bűnözők legyenek. Meggyőződése volt, hogy hivatása kötelezi, egy alezredes nem ülhet tétlenül a fotelben, amíg van olyan fiatal, aki esetleg veszélyben lehet.

Hivatását, munkáját szolgálatnak tekintette, mindig aktív, határozott hozzáállással és véleménynyilvánítással állt ki az igazáért. 2016-ban Richter Aranyanyu díjra jelölték. Munkásságát a Kőbányai Önkormányzat Wagner Viktória-díj adományozásával ismerte el.

2020. február 9-én vasárnap, életének 73. évében váratlanul, tragikus hirtelenséggel eltávozott.

Búcsúztatása 2020. február 25-én, 9 óra 45 perckor lesz az Újköztemetőben (Budapest X., Kozma utca). A Kőbányai Önkormányzat Lados Józsefnét, Erzsikét saját halottjának tekinti.

 

Nyugodjék békében!