120 éve működik büntetés-végrehajtási intézmény Kőbányán

120 évvel ezelőtt épült fel a Budapesti Fegyház és Börtön a Kozma utcában. E jeles évforduló alkalmából október 25-én Ünnepi állománygyűlést tartottak, melynek előljárója a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága részéről Schmehl János bv. vezérőrnagy, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese volt, valamint a Budapesti Fegyház és Börtön részéről Széles Gábor bv. dandártábornok, intézetparancsnok. A rendezvényen Kőbánya polgármestere, Kovács Róbert és Radványi Gábor alpolgármester is részt vett.

A Budapesti Fegyház és Börtön építési munkálatait 1894-ben kezdték meg Wagner Gyula építész tervei alapján, majd 1896-ban adták át. A Budapesti Fegyház és Börtön hazánk egyik legnagyobb, országos hatáskörű büntetés-végrehajtási intézete, mely európai mércével mérve is a legnagyobbak közé tartozik. A Budapesti Fegyház és Börtön közel  15 hektáros területen fekszik, három - területileg és funkcionálisan elhatárolható - objektumból áll. Az intézethez tartozó ingatlanon működik a Szabadságharcosokért Közalapítvány által fenntartott Kisfogház Emlékhely, amely az 1956-os forradalom és szabadságharc itt fogva tartott és kivégzett hőseinek emlékét őrzi.

Kovács Róbert polgármester egy fényképekkel és 120 évvel ezelőtt készült újsághírekkel színesített prezentációt tartott, melyben a Budapesti Fegyház és Börtön, valamint a Kőbányai Önkormányzat közötti együttműködésre is kitért. Az elítéltek közül többen dolgoznak a kerület közterületein, illetve Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-nél, közismertebb nevén a BUFA-nál, ahol például az iskolai padokat is készítik. Sok Kőbányán élő lakos is az intézetben dolgozik.

A beszédek után elismeréseket adtak át.

Kovács Róbert polgármester a Büntetés-végrehajtási Szolgálatért Emlékplakett „Ezüst” fokozatát vehette át, a Budapesti Fegyház és Börtön fennállásának 120. évfordulója alkalmából, a Budapest X. kerület Kőbányai Önkormányzatának a büntetés-végrehajtási szervezettel történő több évtizedes hatékony és eredményes együttműködése elismeréséül.

Dr. Gyetvai Tibor ezredes, a Budapesti Rendőrfőkapitányság X. kerületi Kapitánysága vezetője, Büntetés-végrehajtási Szolgálatért Emlékplakett „Ezüst” fokozatában részesült.

Tóth Béla nyugalmazott rendőr ezredes, a Kőbánya Közbiztonságáért Közalapítvány kuratóriumi elnöke Büntetés-végrehajtási Szolgálatért Emlékplakett „Bronz” fokozatát vehette át.

Ezt követően az intézet parancsnoki dícséretben részesült munkatársainak köszöntésére került sor, végül, a rendezvény zárásaként, az intézmény előkertjében a 120. évforduló alkalmából emléktáblát avattak.