Emlékmű avatás a reformáció 500. évfordulóján

A Budapest-Kőbányai Református Gyülekezet október 22-én, ünnepi istentisztelet keretén belül avatta fel a reformáció 500. évfordulója alkalmából állított emlékművet. Az egyházközség lelkipásztora, Szilágyi-Sándor András Kovács Róbert polgármester segítségét kérte az alkotás elkészítéséhez. 

Az egyházközség lelkipásztora, Szilágyi-Sándor András Kovács Róbert polgármester segítségét kérte az alkotás elkészítéséhez. A Kőbányai Önkormányzat 1,1 millió forintos támogatásával a templom kertjében, a Gergely és az Ihász utca sarkán készült el az emlékmű, amely méltó, maradandó emlékezés a reformációra, annak kerek évfordulójára. Elhelyezése méltó helyszínt biztosít ahhoz, hogy ne csak a templomba érkezők, hanem az arra járók is megcsodálják.

Az emlékmű felavatása előtt Szloboda József, a Budapest-Északi Református Egyházmegye esperes hirdetett igét. Az ünnepi esemény alatt Varnus Xaver orgonajátékát hallhatták a jelenlévők. Kovács Róbert, Kőbánya polgármestere tartott ünnepi beszédet, melyben szólt arról, hogy „a reformáció nélkül sem Magyarország, sem Európa nem lenne olyan, amilyennek ma ismerjük”.

Kiemelte továbbá: „A reformáció hatása a helyi közösségek életében is megmutatkozik. A több, mint 130 éves kőbányai gyülekezet történetét is átszövi nemcsak a hívők, hanem az egész közösség elképesztő összetartása és ereje. Az itt élők származásra és vallási hovatartozásra való tekintet nélkül segítették egymást nemzedékeken át. Közösen formálták kerületünket azzá a pezsgő és ezerszínű városrésszé, amilyennek ma ismerjük – és ennek egyik origója az volt, hogy a Kőbányán élők összefogtak a református közösségért, amely később az egész kőbányai közösséget segítette és szolgálta. Ez az örökség az, amit kötelességünk nemcsak megóvni, hanem tovább gyarapítani. Ezért ahogy eddig, az önkormányzat erejéhez mérten a jövőben is megad minden lehetséges támogatást az egyházközösségnek. Ezért is mondtunk örömmel igent, amikor anyagi segítséget kértek önkormányzatunktól a reformációs emlékmű felállításához. Ez az alkotás az összetartó kőbányai közösség újabb jelképe. Mert ahogyan a mózesi kőtáblák is csak együtt értelmezhetőek, úgy kerületünk is csak a református gyülekezettel együtt lehet igazán erős.” – zárta beszédét a városvezető.