Harminc év szolgálat a büntetés-végrehajtás falai között

A Richter Aranyanyu díj döntőbe jutott jelöltjeinek egyike pedagógus kategóriában Lados Józsefné. A Gyakorló utcai lakótelepen élő Erzsi néni 30 évig volt nevelőtiszt különböző budapesti fegyintézetekben. Bűnmegelőzési szakembernek mondja magát, de nyilvánvalóan született pedagógus, aki él-hal a kamaszkorú gyerekekért.

„Hetven éves vagyok, de lelkem mélyén még mindig ugyanaz a feladatom: helyes útra téríteni az elbotlottakat, jóra nevelni a fiatalokat” – nyilatkozta lapunknak Lados Józsefné Erzsi néni, a Richter Aranyanyu díj egyik döntőse, aki fővárosi fegyintézetekben nevelőtisztként foglalkozott fiatalokkal. „Imádom a kamaszokat! Annyira bizonytalanok, tele vannak ambícióval, de önmagukat sem értik, a világot is csak félig, közben ezer elvárásnak kell megfelelniük” – mondta a bűnmegelőzési szakember. „Nehéz nekik, segíteni kell őket tartani a jó irányt. A Kőbánya Közbiztonságáért Közalapítvány kuratóriumi tagjaként már szinte minden kőbányai nyolcadikost elvittem börtönlátogatásra, hogy tapasztalják meg közvetlenül azt a világot, lássák meg milyen vékony a vonal a kint és a bent között, hogy kevés van az életben, ami fekete és fehér” – fogalmazott.

Erzsi néni szerint a mostani tizenévesek egyik fő problémája, hogy a felnőttek nem fordítanak rájuk elég figyelmet, pedig szomjazzák az iránymutatást; nem a prédikációt, hanem az őszinte szót. „A Gyakorló utcában élek, és a minap az Örs vezér terén egy csapat kölyköt láttam ücsörögni, bagózni. Odamentem, megkérdeztem, leülhetek-e, közéjük. Hellyel kínáltak, beszédbe elegyedtünk, egykettőre megnyíltak. Kisült, egyikük lopott valamit, nemsokára be kell vonulnia Tökölre. Nagy lakli létére elpityeredett. Legszívesebben megsimogattam volna, de inkább praktikus tanácsokkal láttam el, mire figyeljen oda, hogy minél kisebb legyen a baj. Bennem a nő és a BV-tiszt szerepe folyamatos harcban állt, de nem lehetek mindenki anyukája, ezt meg kellett tanulnom kezelni” – mesélte Lados Józsefné.

Kérdésünkre, hogy hogy lett nevelőtiszt, félig viccesen azt válaszolta: imponált neki az egyenruha, csak a női fegyőrökkel nemigen jött ki, ezért csakhamar ő lett az ország első női nevelőtisztje – férfi körletben. „Hozzám segítségért, emberi szóért fordulhattak és számíthattak is rám a fiúk. Én nem az ítéletet néztem, hanem csak az embert magát, a jót kerestem és erősítettem minden fogvatartottban” – tette hozzá a Richter Aranyanyu díj döntőse.

 

A Richter Aranyanyu Díj nőknek szól és célja a nők társadalmi megbecsülésének és önbecsülésének növelése. Olyan oktatásban, egészségügyben és szociális szférában dolgozó nőket kutat fel, mutat be és díjaz, akik bár bizonyítják különleges erejüket, kiválóságukat, mégis csekély anyagi és erkölcsi elismerésben van részük. A díjat 2011-ben alapította Rácz Zsuzsa író, a Terézanyu-könyvek szerzője és a Richter Gedeon Nyrt