Az élhető, tiszta, zöld Kőbányáért

Interjú Kovács Róbert polgármesterrel


Több százmillió forintot és rengeteg kreativitást fektetett Kőbánya önkormányzata a kerület megszépítésébe. Az Óhegy park újranyitása, a Mély-tó újjávarázsolása, a Kőrösi sétány megújítása, a virágosztások, a parkosítás, a kutyapiszok gyűjtők kihelyezése, a mezőőri szolgálat megerősítése és persze a kőbányaiak tenni akarása látványos eredményt hozott, és ezt díjak sora is bizonyítja. A négy éve még elhanyagolt közterületek helyét ápolt zöldfelületek foglalták el, de Kovács Róbert polgármester ennél is többet akar. 


Felmérések szerint négy éve az itt élőket a legjobban a gondozatlan közterületek zavarták.

Okkal, hiszen az előző városvezetés ezzel nem sokat törődött. Például a Gergely bányában 2008-ban több száz köbméternyi, bontásból származó építési törmeléket halmozott fel szabálytalanul a területet kezelő önkormányzati cég. Csak a veszélyes hulladék elszállítása mintegy százmillió forintunkba került. Egy másik példa az Óhegy park, amelyet tíz éve egy halálos baleset miatt lezártak az omlásveszély miatt, azonban nyolc évig semmi nem történt. 2012-ben az önkormányzat kilencvenmillió forintot költött a pincerendszer végleges feltöltésére, és visszaadhattuk az embereknek a parkot. Büszke vagyok az Újhegyi Mély-tó újjávarázsolására is: növényeket telepítettünk, támfalakat, lépcsőket építettünk a horgásztóhoz, amely így már az egész családnak nyugodt és ápolt környezetet biztosít a kikapcsolódásra.

Mit tartottak szem előtt, amikor elkezdték a kerület szépítését?

Az önkormányzat kezelésében lévő területeket mind rendbe akartuk tenni. Első körben felszámoltuk az illegális szemétlerakókat és ezzel párhuzamosan létrehoztuk a mezei őrszolgálatot, amely szembe szállt a kábelégetőkkel, a fa tolvajokkal, az illegális szemét-, zöldhulladék- és építésitörmelék-lerakókkal. Munkatársaink négy év alatt ezernél is több eljárást indítottak. A következő lépésben gondozásba vettük a köztereket. Több mint ötezer fát és cserjét ültettünk, a közmunkások bevonásával javítottuk a kerületgondnokságot ellátó Kőkert Kft. hatékonyságát, és a Kőbányán élőket is bevontuk a kerületszépítésbe.

Hogyan?

Egyrészt odafigyelünk a környezettudatosságra. Például ott, ahol még nincs komposztáló, zöldhulladék- illetve lombgyűjtéshez szükséges zsákokat adunk és ingyenesen el is szállítjuk azokat. Évek óta segítünk abban is, hogy aki csak szeretné, maga is szépíthesse környezetét. Az önkormányzati pályázaton cserjéket, egynyári virágpalántákat, gyógy és- fűszernövényeket osztunk, évről évre mind többet, 2014-ben már négymillió forint értékben. Négy év alatt majdnem negyvenezer virágot kaptak a kőbányaiak! Egyre több lakót, lakóközösséget, sőt, céget ajánlanak a „Tiszta udvar, rendes ház” címre, és a Virágos Kőbányáért elismerésre is mind többen pályáznak. Ma már több száz pályázónak adományozzuk oda évente a városkép javítását és a környezet szebbé tételét elismerő porcelántáblákat. Évről évre több kőbányai lakos vesz részt a tavaszi és őszi tisztasági akciókban. Ez az összefogás már kívülről is jól látszik.

Az elnyert díjakra gondol?

Igen. A legbüszkébb a Kőrösi sétányra vagyok, ahol az elöregedett cserjék helyére gyepszőnyeget terítettünk, évelő és egynyári növényeket telepítettünk, és bevontuk a sétányon működő üzleteket és szolgáltatókat is a Virágos Magyarországért Mozgalomba. Ennek az összefogásnak köszönhető a minden várakozásunkat felülmúló végeredmény, amellyel elnyertük a Budapest legszebb főutcája címet. Magasra tettük a lécet. 

Mihez?

A folytatáshoz. Ha újra bizalmat kapok a kőbányaiaktól, akkor megszépítjük a Csajkovszkij parkot, a kormánnyal együttműködve fejlesztjük a főváros legnagyobb közparkját, a Népligetet, és megújítjuk az Újhegyi sétányt, amely a már kész tervek alapján Budapest egyik legizgalmasabb átalakulása lesz. Az elmúlt négy év bizonyítja, hogy erre a közösségre bátran nagy terveket lehet alapozni. 





Kovács Róbert, Kőbánya polgármestere